پاپ آپ استند استوانه ای درجه یک سوئیسی موجود شد
اهمیت رنگ در چاپ با استند رسانه
اهمیت رنگ در چاپ با استند رسانه

هنگامی که یک کار گرافیکی مانند طراحی بنر انجام می شود، تصور بر این است، اگر طراحی جذاب و حرفه ‌ای ارائه شود، کار تمام است و بهترین نتیجه حاصل می شود. اما در عین ناباوری مشاهده می کنید حتی با انجام بهترین طراحی، اگر به نکات مهم در چاپ دقت نشود خروجی کار چنانکه انتظار می رود نخواهد شد. از جمله مهم ترین موارد مهم در طراحی و چاپ حرفه ای، بکارگیری قواعد و اصول رنگ در چاپ است. استند رسانه در این مقاله قصد دارد در مورد نکات مهم و اصولی در زمینه رنگ در چاپ و انواع مختلف رنگ صحبت کند تا در طراحی بنر و تیزرهای تبلیغاتی با شناخت قوانین و رعایت چهارچوب های استاندارد، بتوانید بهترین نتیجه را ارائه نمایید.

اهمیت انتخاب طرح و رنگ در چاپ

همانطور که اشاره کردیم، برای داشتن یک طراحی بنر جذاب و منحصر بفرد، صرفا داشتن ایده خلاقانه نتیجه ی دلخواه را نخواهد داشت بلکه رعایت قوانین رنگ در چاپ است که تلاش شما را به ثمر می نشاند.

در نظر داشته باشید که باید قبل از چاپ بروشور، بنر، ست اداری، کارت ویزیت، تراکت، کاتالوگ و غیره به استانداردهایی مانند رنگ، فونت، کیفیت و نوع خروجی فایل توجه داشته باشید تا با همسو کردن تمامی موارد مطابق با هدف طراحی، به نتیجه ی دلخواه در چاپ برسید.

نکته ی جالب و قابل توجه در چاپ آن است که گاهی اوقات خیلی از رنگ ها روی صفحه ی نمایش مونیتور همان است که تمایل دارید در چاپ مشاهده کنید، اما بعد از چاپ، رنگ ها با آنچه انتظارش را داشتید مطابقت ندارد که این نقطه ی ضعف در طراحی است.

در طراحی های تصاویر دیجیتالی که خروجی چاپ نمی شود، حساسیت انتخاب رنگ مانند نمونه های چاپی انجام نمی شود و می توان آنچه که نزدیک به رنگ های دلخواه است را انتخاب کنید. اما اگر طرح با تفکیک رنگ مشخص، معنا پیدا کند اهمیت کد رنگ های دقیق را بیشتر احساس خواهید کرد. مانند نقشه های زمین شناسی یا طرح های عمرانی که رنگ ها نقش تعیین کننده ای را دارند و تشخیص نادرست تناژ رنگ می توانند مخاطب را کاملا گمراه کند، برای یکسان بودن پالت رنگ در صفحه ی نمایش و طرح چاپی می توانید از عواملی کمک بگیرید که در ادامه استند رسانه به آن ها اشاره خواهد کرد.


مانیتورهای کالیبره

در مونیتور های معمولی ممکن است عدم تطابق رنگ با خروجی چاپ را داشته باشید که در بسیاری از مواقع دردسر ساز خواهد بود. خصوصا اگر آن صفحه از نظر رنگی کالیبره نشده باشد. برای پیشگیری از بروز این حالت می ‌توان با استفاده از چند روش مختلف مسئله را حل نمود و با کاهش تفاوت و تلرانس، نتیجه ی دلخواه را به دست آورد.

استفاده از مونیتورهای کالیبره هنگام طراحی یکی از این روش ‌های کاهش خطا رنگ در چاپ است. قابلیت این مانیتورها به گونه ای است که تنظیمات قابل تغییر هستند و کیفیت رنگ در آن بسیار بالا است. با ارائه کیفیت 96 درصدی باعث کاهش تفاوت رنگ قبل و بعد از چاپ می شود. اما متاسفانه هزینه ی این سیستم ها بالا است و در طراحی های شخصی خرید آن به صرفه نیست.

کاربرد مود رنگی CMYK در چاپ

طراحان حرفه ای گرافیک به خوبی با دو مود و سیستم رنگ در چاپ آشنایی دارند و می دانند با توجه به هدف و خروجی باید در چه مودی انتخاب رنگ ها را انجام دهند. این دو نوع مود رنگی CMYK و RGB می باشند که هر رنگ در چاپ کد مخصوص به خود را دارند. بعنوان مثال رنگ‌ های RGB در صفحه‌ی نمایش درخشندگی و کیفیت بالایی را بوجود می آورند اما پالت رنگی CMYK برای کارهای چاپی مانند افست مناسب تر است و تطابق بیشتری با رنگ هایی که در چاپ چهار رنگ استفاده می شود دارند. می توان گفت که مود رنگی CMYK بهترین مود برای خروجی طرح های چاپی هستند.

اگر تصمیم دارید از این مود رنگی استفاده کنید نمی توانید بعد از اتمام طراحی خروجی را از RGB به CMYK تغییر دهید، زیرا با همان مود اولیه که ایجاد شده ذخیره می شود. استند رسانه توصیه می کند در همان ابتدای طراحی مود رنگی را روی CMYK قرار دهید. در تنظیمات ایجاد سند جدید برای شروع طراحی به تغییر رنگ RGB به CMYK ، در برنامه های فتوشاپ و ایلوستریتور مد رنگی در بالای کادر مشخص است و می توانید آن را چک کنید.


اهمیت مجموع درصد های CMYK

اگر در طراحی از مد رنگی CMYK استفاده می‌ کنید، متوجه خواهید شد که درصد مورد استفاده 0 تا 100 است و با توجه به این‌ که 4 طیف رنگی در طراحی وجود دارد، نباید مجموع این اعداد از 260 بیشتر شود. اگر مجموع بالاتر از این مقدار شود، رنگ در چاپ با مشکلاتی مانند پشت زدن رنگ روبرو خواهد شد. اگر جنس کاغذ تحریر باشد رنگ بیشتری به خود جذب می ‌کند، اگر مجموع این اعداد تا حدود 30 درصد بیشتر می شود، خروجی خیلی دیر خشک می شود. زمانیکه کاغذها روی هم می ریزند پشت زدن رنگ اتفاق می افتد.

موردی که این مسئله را بهتر برایتان روشن می کند رنگ مشکی است که در اکثر طرح ها به کار می رود. گاه طراحان آماتور بر این باورند برای داشتن رنگ مشکی، صد بودن اعداد CMYK کار درستی است و مشکی خوبی را در خروجی خواهند داشت، اما اینطور نیست و باز هم مشکل پشت زدن رخ می دهد. از دید استند رسانه برای داشتن رنگ مشکی، طلایی، نقره ای نرمال و یکدست در چاپ، بهتر است با چاپخانه مورد نظر تماس بگیرید و کد رنگ ها را جویا شوید زیرا خروجی چاپ این رنگ ها با توجه به دستگاه های چاپ و یا نوع مرکب مورد استفاده متفاوت است. اگر هدف، چاپ متن هایی با رنگ مشکی باشد، بهتر است برای K عدد 100 را در نظر بگیرید و مابقی طیف ها را صفر کنید.


کتاب ‌های مرجع رنگ در چاپ

کتاب‌های مرجع طیف رنگی از محبوب ترین و مطمئن‌ترین راه ها برای جلوگیری از مشکلات اینچنینی در چاپ می باشد که کمک زیادی در انتخاب رنگ دقیق می کند. یکی از نمونه های مطرح در این زمینه، کتاب اطلس رنگ است که به نمونه رنگ‌ها به همراه کد آن ها پرداخته است. با استفاده از درصدهای رنگی این کتاب، خروجی با دقت رنگی که در کتاب مشاهده می شود خواهد بود.

بیشتر رنگ هایی که برای کار طراحی و چاپ مناسب است (به جز رنگ های مشکی، قهوه ای و طوسی)، از ترکیب درصدهایی از دو یا حداکثر 3 رنگ اصلی Y ، M ، C یا  K به دست می آیند. اما چنانچه در قسمت هایی از یک طرح، رنگی با ترکیب هر چهار رنگ وجود داشته باشد، ریسک کار بالا می رود. موارد دیگری هم مانند کدهای نرم افزاری و غیره وجود دارد که می تواند در ساخت بهتر رنگ ها به شما کمک کند تا با مشکلات از این قبیل مواجه نشوید.

در این مقاله از موارد مهم و کلیدی در رابطه با رنگ بیان شد. می توانید با استفاده از نکات مفید در طراحی، بهترین خروجی ها را ارائه دهید. در صورت تمایل می توانید سایر مقالات استند رسانه در زمینه طراحی گرافیک را دنبال کنید.

برچسب :
چاپ پلات و لمینت چاپ کوتد لمینت آموزش فتوشاب در استند رسانه سیلور رسانه رسانه نقره ای پاپ آپ استند چیست؟ قیمت رول آپ استند نمایشگاهی نصب استند پاپ آپ


» چاپ و تبلیغات
طراحی و چاپ انواع استند نمایشگاهی در استند رسانه چاپ استند پرچمی ساحلی استند رسانه تنوع پاپ آپ استند نمایشگاهی نقش انواع سازه های نمایشگاهی در تبلیغات استند میز کانتر چه کاربردهایی دارد؟ انواع رول آپ استند نمايشگاهی طراحی و چاپ لایت باکس، جذاب ترین تابلو تبلیغاتی انواع کاتالوگ و بروشور استند انواع فوم برد انواع تخته شاسی و کاربردهای آن چاپ پلات و لمینت در استند رسانه آموزش طراحی بنر در فتوشاپ با استند رسانه انواع فولدر و کاربردهای آن در استند رسانه هر آنچه درباره واقعیت مجازی باید بدانیم چاپ افست و نکات کاربردی رنگ در چاپ افست چرا هر مجموعه نیاز به ست اداری دارد؟ چگونه یک پوستر با کیفیت طراحی کنیم؟ آموزش انتخاب فونت در فتوشاپ با استند رسانه فواید تبلیغاتی با تیزر و رپورتاژ کار با تصاویر در فوتوشاپ با استند رسانه کار با افکت لایه ها در فتوشاپ خروجی های مختلف فایل های گرافیکی در استند رسانه اندازه فونت در طراحی بنر، تراکت، بروشور و کاتالوگ اهمیت رنگ در چاپ با استند رسانه پرچم ساحلی چیست و چه کاربردی دارد؟
سوالی دارید ؟ ۰۲۱ ۶۶۵ ۶۶۵ ۶۷ ico
تمام حقوق این وبسایت متعلق به استند رسانه میباشد. © 2022 StandRasaneh.com ( Stand Rasaneh )
social social social social social