پاپ آپ استند استوانه ای درجه یک سوئیسی موجود شد
هر آنچه درباره واقعیت مجازی باید بدانیم
هر آنچه درباره واقعیت مجازی باید بدانیم
واقعیت مجازی (Virtual Reality) به معنای واقعیت نزدیک است. به هر چیزی که از شبیه سازی یک واقعیت شکل گرفته باشد، واقعیت مجازی گفته می شود. از آنجایی که ما جهان را با سیستم‌ های حس و ادراک خودمان درک می کنیم و می شناسیم، تمام حواس را محدود به لامسه، بویایی، بینایی، شنوایی و چشایی می دانیم و این حس ها در ادراک جهان پیرامون به ما کمک می کنند. این حس ها جزء واضح ترین و اصلی ترین ارکان وجودی انسان هستند اما در واقعیت انسان دارای حواس بیشتری است. به طور مثال احساس تعادل یا پردازش اطلاعات حسی به وسیله مغز، از دیگر حس های انسانی هستند. هر چیزی که در مورد واقعیت می دانیم نشأت گرفته از حواس مختلف ماست و همه تجربیاتمان از واقعیت، ترکیبی از اطلاعات حسی و مکانیسم‌ های مغزی ما می ‌باشد. پس واقعیت مجازی نشات گرفته از حواس ما با یک محیط مجازی تولید شده به وسیله رایانه است. در این مقاله از استند رسانه قصد داریم هر آنچه درباره واقعیت مجازی است را مطرح نماییم.

با توجه به تعاریفی که تا به کنون صحبت کردیم، واقعیت مجازی محیطی است که با کامپیوتر به وجود می‌آید و از نظر تصویر و صدا شباهت زیادی به دنیای واقعی دارد، به همین علت به آن واقعیت مجازی گفته می‌شود. معروف ترین دستگاه هایی که می توانند از این تکنولوژی استفاده کنند هدست های واقعیت مجازی است که برای بازی های کامپیوتری و دیدن فیلم ‌های مختلف که با این تکنولوژی ساخته شده استفاده می شود.

ممکن است تا به حال تجربه خامی از واقعیت مجازی را در زندگی تان داشته باشید. به طور مثال وقتی می خواهید چیزی شبیه به واقعیت مجازی برایتان اتفاق بیفتد، مانند این است که جسم شما روی سطحی مانند کاناپه در خانه قرار دارد، اما ذهن شما در حال رویا دیدن است و وقتی که رویا می بینید به موقعیت مکانی فعلی خود حتی فکر هم نمی کنید. با واقعیت مجازی، تکنولوژی در حال ساخت این رویا ها است که می توانید دستگاه های واقعیت مجازی را روی سرتان قرار داده و روی تخت دراز بکشید. در این حال هر جایی که بخواهید با آن ها سفر کنید و یک گپ بزرگ بین جسم و ذهنتان به وجود خواهد آمد.

استفاده از واقعیت مجازی مانند این است که جسم شما به صورت فیزیکی روی تخت قرار دارد اما ذهن در جای دیگر سیر می کند، بدون آنکه این عدم حضور فیزیکی خود را در آن مکان احساس کنید. می توانید در کوه های آلپ یا موزه‌ های مشهور کشور های مختلف قدم بزنید و یا از زیباترین اقیانوس های دنیا دیدن کنید درحالیکه در منزل دراز کشیده اید.

در واقعیت مجازی تلاش بشر برای نزدیک کردن فضای مجازی به واقعی است که محققین در زمینه تکنولوژی سال ها است در زمینه ادغام فضای مجازی و حقیقی تلاش کرده اند و تحقیقات در جهت آسان تر کردن روال زندگی انسان ‌ها انجام می ‌شود. مخترعان تمایل دارند که مشغله های مختلف اجتماعی را به شکل جذاب تری به انسان ها ارائه کنند، آن ها را از مشغله ها و تنش های روزمره دور کنند و محیط شادتر و جذاب تری برایشان فراهم کنند.

اگر فیلم سه بعدی تماشا کرده باشید ممکن است تصور کنید که دیدن فیلم سه بعدی مشابه واقعیت مجازی است، اما تفاوت‌ هایی بین دیدن فیلم سه بعدی و واقعیت مجازی وجود دارد. مخاطب در واقعیت مجازی خودش را داخل آن فضا احساس می ‌کند ولی در فیلم سه بعدی مخاطب خودش را بیرون از صفحه نمایشگر می بیند.

با استفاده از فناوری واقعیت مجازی می توانید تجربه قرارگیری در یک محیط مجازی و دیجیتالی را داشته باشید و در این زمینه دنیای فیزیکی به طور کامل کنار می‌رود و نادیده گرفته می ‌شود که به موازات جهان واقعی در حال حرکت است. می توانید با استفاده از هدست های واقعیت مجازی در یک محیط مجازی قرار بگیرید و از قابلیت های تغییر در محیط اطرافتان لذت ببرید.

می توان گفت که واقعیت مجازی یکی از تکنولوژی های جدید است که به کاربران امکان شبیه سازی رایانه ای با استفاده از تجهیزات را می دهد و به القا می کند که در جای دیگری هستید. در حقیقت این کار را با منحرف سازی مغز انسان انجام می شود. این پدیده شگفت و بی نظیر توسط دستگاه Streoscopic انجام می شود.

روش کار دستگاه Streoscopic

اساس کار واقعیت مجازی ایجاد اختلاف زاویه دید تصویری است که برای چشم چپ و راست پخش می شود و همین اختلاف زاویه توهم سه بعدی بودن محیط را بوجود می آورد. به این روش، نمایش استریوسکوپیک (Streoscopic) تصاویر گفته می شود. در واقع فناوری واقعیت مجازی برای ایجاد حس تعلیق بیشتر، با نمایش تصاویری با اختلاف زاویه ای شبیه آن چه در واقعیت برای چشمان ما وجود دارد، در مقابل هر چشم، باعث ایجاد حس سه بعدی بودن و عمق داشتن دنیای مجازی می شود. فاصله ی چشمان ما از یکدیگر به همراه اختلاف زاویه دید ناشی از آن ها، دلیل سه بعدی حس کردن تصاویر است.

نحوه استفاده از واقعیت مجازی

با استفاده از هدست‌ های واقعیت مجازی می توان از این تکنولوژی بهره برد. بعضی از تصاویری که در این تکنولوژی مورد استفاده قرار می گیرند در واقعیت مجازی بصورت گرافیک رایانه ای و سه بعدی می باشند. بعضی دیگر بصورت ویدیوها یا تصاویر 360 درجه‌ هستند که از محیط های واقعی تهیه شده اند. با استفاده از این فناوری افرادی که امکان بازدید از محل های خاص را نداشته باشند، می توانند خود را در آن محیط تصور کنند.

با توجه به هدف ساخت این هدست ها، می توان آن ها را به دو بخش تقسیم کرد.

·         بخش اول هدست هایی که برای نمایش تصویر از نمایشگرهای اختصاصی درون خود استفاده می کنند.

·         بخش دوم هدست هایی که برای نمایش تصویر از نمایشگر تلفن همراه استفاده می کنند.

 

ابزارهای واقعیت مجازی

برای استفاده از ویژگی های جذاب دنیای واقعیت مجازی نیاز به ابزارهای خاصی خواهید داشت که برخی از مهم ترین آن ها را در لیست زیر مشاهده می کنید.

1)     هدست های واقعیت مجازی

2)     دستکش‌ های واقعیت مجازی

3)     کنترلرهای دستی واقعیت مجازی

هدست های واقعیت مجازی

با استفاده از هدست ‌های واقعیت مجازی که جزو قدیمی‌ ترین ابزار مورد استفاده در این تکنولوژی هستند می توانید از این تکتولوژی بهره ببرید. از نمونه هدست‌ های واقعیت مجازی می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

·         Playstation VR ساخته ی شرکت سونی

·         وایو (Vive) ساخته ی شرکت اچ تی سی

·         دی دریم ویو (Daydream View) ساخته ی شرکت گوگل

·         گیر وی آر (Gear VR) ساخته ی شرکت سامسونگ

دستکش‌ های واقعیت مجازی

دستکش‌ های واقعیت مجازی از پیشرفته‌ ترین ابزارهای تکنولوژی واقعیت مجازی است. با استفاده از سنسورهای مختلف قابلیت‌ هایی مثل ردیابی حرکت‌ های دست و یا شبیه سازی احساساتی مثل لرزش و یا حرارت را دارند.

کنترلرهای دستی واقعیت مجازی

با استفاده از این ابزار امکان تعامل کاربر با اجزا و اشیای دنیای مجازی موجود در واقعیت مجازی فراهم می شود. با داشتن توانایی تشخیص وضعیت دست، مثل باز و یا بسته کردن دست، قابلیت انجام اعمال مختلف مثل در دست گرفتن یک وسیله و یا رها کردن آن را مشاهده خواهید کرد.

 

کاربردهای واقعیت مجازی

VR در زمینه های مختلف علمی و آموزشی کاربرد دارد و همانظور که گفته شد، هدف آن راحت تر کردن روال زندگی روزمره برای بشر است. از جمله کاربردهای واقعیت مجازی می توان به معماری، پزشکی، آموزشی، فضانوردی، خودرو سازی، صنایع نظامی، ورزشی، سرگرمی و جنبه های مختلف اجتماعی و علمی اشاره کرد. همچنین در صنعت توریسم یا گردشگری هم می توان از این فناوری بهره برد. از دیگر کاربردهای واقعیت مجازی استفاده از آن در نمایش مکان های اجاره ای و فروشی می باشد.

محبوب ترین هدست ‌‌های واقعیت مجازی

 • هدست واقعیت مجازی سامسونگ Samsung Gear VR
 • کارل زایس (کارل زایس وی آر وان)
 • فیس‌بوک (آکیولوس ریفت)
 • اچ‌تی‌سی (اچ‌ تی‌ سی ویو)
 • هدست واقعیت مجازی فونیکس (در سه نسخه وان، لایت و پلاس)
 • هدست واقعیت مجازی BOBO VR Z4
 • ویرگلاس
 • هدست VR BOX 2
 • گوگل (گوگل کاردبورد)
 • عینک واقعیت مجازی SM VR (الهام گرفته شده از گوگل کاردبرد)
 • سامسونگ (سامسونگ گر وی‌ آر)
 • سونی کامپیوتر انترتینمنت (پروژه مورفیس)
 • هومیدو
 • فیبروم
 • سی مور
 • دارویس دایو
 • فونیکس پلاس
 • وی آر اسپیس (تولید شده در ایران)

هر انچه در این مقاله مطالعه کردید شرح مختصر و مفیدی از واقعیت مجازی بود که استند رسانه به آن پرداخته است. این روزها دنیای تکنولوژی و عصر اطلاعات با شگفتی هایی رو برو است که ذهن ها از دیدن آن در حیرت می ماند و گاه درک برخی دستاوردها دشوار است. 

برچسب :
واقعیت مجازی دیدن تصاویر 360 درجه هد ست واقعیت مجازی رسانه نقره ای استند رسانه سیلور رسانه


» چاپ و تبلیغات
طراحی و چاپ انواع استند نمایشگاهی در استند رسانه چاپ استند پرچمی ساحلی استند رسانه تنوع پاپ آپ استند نمایشگاهی نقش انواع سازه های نمایشگاهی در تبلیغات استند میز کانتر چه کاربردهایی دارد؟ انواع رول آپ استند نمايشگاهی طراحی و چاپ لایت باکس، جذاب ترین تابلو تبلیغاتی انواع کاتالوگ و بروشور استند انواع فوم برد انواع تخته شاسی و کاربردهای آن چاپ پلات و لمینت در استند رسانه آموزش طراحی بنر در فتوشاپ با استند رسانه انواع فولدر و کاربردهای آن در استند رسانه هر آنچه درباره واقعیت مجازی باید بدانیم چاپ افست و نکات کاربردی رنگ در چاپ افست چرا هر مجموعه نیاز به ست اداری دارد؟ چگونه یک پوستر با کیفیت طراحی کنیم؟ آموزش انتخاب فونت در فتوشاپ با استند رسانه فواید تبلیغاتی با تیزر و رپورتاژ کار با تصاویر در فوتوشاپ با استند رسانه کار با افکت لایه ها در فتوشاپ خروجی های مختلف فایل های گرافیکی در استند رسانه اندازه فونت در طراحی بنر، تراکت، بروشور و کاتالوگ اهمیت رنگ در چاپ با استند رسانه پرچم ساحلی چیست و چه کاربردی دارد؟
سوالی دارید ؟ ۰۲۱ ۶۶۵ ۶۶۵ ۶۷ ico
تمام حقوق این وبسایت متعلق به استند رسانه میباشد. © 2022 StandRasaneh.com ( Stand Rasaneh )
social social social social social