خانه گالری تصاویر قوانین سوالات متداول درباره استند رسانه تماس با استند رسانه مقالات
ورود عضویت سبد خرید 0
12 روش برای افزایش کارآیی پرسنل
12 روش برای افزایش کارآیی پرسنل

رضایت از محل کار از جمله موارد مهمی است که روی افزایش کارآیی پرسنل تاثیر بسزایی دارد. اگر پرسنل در محیط کار از شرایط حاکم و مدیریت رضایت داشته باشند عملکرد چشمگیری خواهند داشت که احساس تعلق به سازمان در این افراد آشکار است. جالب است بدانید افزایش کارآیی پرسنل نیاز به صرف هزینه ندارد و تنها کافی است برخی درستورالعمل ها بازنگری شود تا بازتاب آن را به سرعت مشاهده کنید. گزیده ای از روش های افزایش کارآیی پرسنل را در ادامه مطرح خواهیم کرد امیدواریم پاسخ سوالتتان را از این مقاله دریافت کنید.

        1.     واقع بین باشید

هریک از کارکنان وظایفی را بر عهده دارند که در مقابل انتظار می رود به خوبی از عهده آن ها برآیند. دقت داشته باشید به عنوان یک مدیر یا رهبر در سازمان انتظارات غیر واقع بینانه نداشته باشید که در پی آن استرس و نگرانی را در پرسنل افزایش می دهد. این تنش و استرس ها بدون شک بر زندگی روانی و شخصی افراد نیز راه پیدا خواهد کرد که اصلا اتفاق خوشایندی نیست.

2.     قدرشناس باشید

به یاد دارم در محل کار سابقم مدیریت ضعیفی حاکم بود و سیستم پاداش و جزای درستی نداشت. مدیر به شدت پرخاشگر و مضطرب بود که هیچگاه نمی توانست قدرشناس زحمات پرسنل باشد. به سختی پاداش می داد و به راحتی جریمه می کرد. با این حال هیچ یک از کارکنان تمایلی به ادامه همکاری نداشتند و صرفا بخاطر حقوق و ترس از دست دادن کار آنجا بودند. این یک تجربه شخصی است که با شما درمیان می گذارم اگر تقدیر و قدرشناسی از پرسنل وظیفه شناس نشود حس نارضایتی و عملکرد ضعیف سیستم را شاهد خواهید بود. افزایش کارآیی پرسنل تنها با ابراز یک جمله امکان پذیر است که به راحتی می توان با شخص یا اشخاص مورد نظر مطرح نمود و زبانی به وجود افراد لایق در سیستم خود افتخار کنید. خواهید دید که کارکنان برند شما را از خود می دانند و مشتاقانه فعالیت های خود را انجام می دهند.

3.     مرز ها را بشکنید

این جمله درست است که یک مدیر باید اقتدار داشته باشد اما گاه اقتدار با غرور اشتباه گرفته می شود. هرگز بین خود و کارکنان حصار نکشید و خود را جدا از آن ها تصور نکنید. سعی کنید با ارتباط بیشتر با تیم های کاری سازمان در ارتباط باشید و از نزدیک شاهد جو روانی و ارتباطی حاکم بر مجموعه باشید. می توانید در این ارتباط ضمن رعایت سلسله مراتب به عنوان یک دوست و مشوق در برخی موارد نکات یا تذکرات لازم را گوش زد کنید و بخواهید در برخی زمینه ها تغییر رویه یا تقویت راه کار ها صورت گیرد. حتی این ارتباط می تواند در قالب یک احوال پرسی و سرکشی صبحگاهی باشد که می توان با روی باز و حسن خلق با دیگران روبرو شد.

4.     ارائه آموزش های لازم

رشد و پیشرفت زمانی حاصل می شود که عملکرد مجموعه مطابق با نیاز روز باشد. در برخی موارد کارکنان حرفه ای و خلاق خودجوش به سراغ آموزش یادگیری مهارت های بیشتر می روند اما در این میان کارمندانی هم هستند که دائما منتظرند تا دستورات برسد و تغییرات را اعمال کنند. می توانید آموزش ها را به صورت برگزاری جلسات، ارائه کتب، مشارکت در گروه های هم فکری مجازی و یا آموزش توسط افراد خبره ارائه نمود. با این حال افزایش کارآیی پرسنل را خواهید داشت و از حداکثر مهارت و علم در سازمان استفاده خواهید کرد.

5.     افزایش مشارکت پرسنل

در نظر داشته باشید هرگاه پرسنل یک کسب و کار برای رسیدن به تعطیلات آخر هفته لحظه شماری کنند از آن مجموعه نمی توان انتظار رشد و سود های کلان داشت. سعی کنید در تمام ابعاد کاری در بخش های مختلف سازمان از توانایی و مهارت همه پرسنل استفاده کنید چرا که نمی توان دائما عده ای خاص را ملزم به انجام برخی کار ها نمود. با ایجاد جوی دوستانه در پی همکاری دیگر نیرو ها باشید تا رفته رفته زنجیره ای بزرگ و حرکتی پویا راه اندازی کنید تا هریک برای اثبات خود بهترین تلاش خود را ارائه نماید.

6.     پرداخت به موقع حقوق

سعی کنید حقوق مناسب و در زمان مقرر به کارکنان پرداخت کنید. اولین انگیزه ای که افراد را در یک مجموعه دور هم جمع می کند نیاز های مادی است. هر چه رضایت مالی پرسنل از درآمد ها بیشتر باشد کارایی ان ها نیز بیشتر خواهد بود. این به آن معنا نیست که بیش از توان پرداخت کنید، خیر. حقوق عادلانه و توافقی را باید در ابتدا تعیین کنید و تا زمان مقرر به پرداخت آن پایبند باشید.

7.     اصلاح تجهیزات اداری

اگر مجموعه ای خلاق، مبتکر و فعال هم داشته باشید تا زمانیکه امکانات و تجهیزات اداری خوبی وجود نداشته باشد نمی توان افزایش کارآیی پرسنل را مشاهده کرد. در گام نخست مکانی که پرسنل مشغول به فعالیت هستند بهتر است از تهویه، نور و اندازه خوبی برخوردار باشد. همچنین میز و صندلی های استاندارد و مناسب، تجهیزات اداری همچون کامپیوتر، پرینتر، فکس، تلفن و غیره نیز در وهله دوم مورد توجه است. بهتر است جهت رفاه حال کل کارکنان بهترین ها را ارائه دهید.

8.     شاد باشید که شادی مسری است

شما به عنوان یک مدیر یا رهبر در سازمان همواره زیر ذره بین پرسنل هستید. در مواقع بحران، شکست یا پیروزی نگاه ها به شما دوخته شده تا ببینند چگونه عمل می کنید. در واقع رهبر یا مدیر چشم و امید مجموعه است که دیگران از آن ها الهام می گیرند و با هر کنشی، واکنشی مشابه بروز می دهند. در بدترین اوضاع و شرایط هم خونسردی خود را حفظ کنید گویا هیچ اتفاقی نیفتاده است. بهتر است نگرانی های خود را با مشاوران مالی و مدیران داخلی مجموعه مطرح کنید که امانت دار سازمان هستند.

9.     اجازه مدیریت به کارکنان کم کار

شاید این روش برای افزایش کارآیی پرسنل برایتان کمی عجیب و غریب باشد و آن را ناممکن بدانید. افراد کم کار یا سهل انگار مجموعه را شناسایی کنید و در دوره ای خاص از آن ها بخواهید پروژه ای را دنبال و مدیریت کند با این فرض که شما گرفتار هستید و وقت کافی ندارید و در زمان مقرر نتایج مثبت را طبق صلاحیت وی می خواهید دریافت کنید. آنگاه خواهید دید چگونه این افراد معجزه می کنند و از بیشترین توان برای اثبات خود استفاده می کنند. هرچند لازم است دورا دور روند فعالیت ها را بررسی کنید تا همه چیز طبق برنامه پیش رود.

10. ذره بین به دست نگیرید

ما همه تجربه ای از دوره کارمندی داریم و می دانیم چه حس ناخوشایندی است وقتی احساس کنیم کسی بالای سرمان ایستاده و منتظر دریافت پاسخ یا نتیجه است. با این کار به فرد فشار روانی وارد می شود که قطعا دستپاچه و حواس پرت خواهد شد. کمی از افراد فاصله بگیرید و جزئی نگری را کنار بگذارید. پرسنل زمانی کارایی شان افزایش می یابد که در محیط امن و سالم مشغول به فعالیت باشند. پس اگر می خواهید افزایش کارآیی پرسنل را داشته باشید ذره بین های وسواس را کنار بگذارید.

11. در سازمان یک خانواده بزرگ تشکیل دهید

هرگز در یک خانواده اجازه نمی دهیم کسی پشت سر دیگر اعضاء حرف بزند یا بدگویی کند. همچنین در صورت مشاهده هرگونه رفتار غیرمحترمانه با فرد خاطی برخورد خواهد شد. با این حال اگر تمام کارکنان را همچون خانواده بدانید دیگر کسی از پرسنل جرات آن را نخواهد داشت پشت سر دیگری بدگویی کند یا به قول معروف زیر آب بزند. گزارش ها در زمان مقرر دیفات و بررسی می شود تا عملکرد ها سنجیده شود پس نیازی به اظهار نظرات شخصی نخواهد بود. با این حال کلیه پرسنل با اطمینان خاطر به عملکرد قاطعانه یک مدیر فعالیت می کنند بدون آنکه دغدغه افراد پر دردسر را داشته باشند.

12. شنونده خوبی باشید

در زمان تفویض وظایف، دریافت گزارشات و بررسی نتایج همیشه شنونده گان خوب موفق خواهند بود. اگر کارمندی در امور محوله دچار اشتباه شده است و یا باید گزارشاتی را ارائه کند صبور باشید و فقط گوش کنید در عین حال آرامش داشته باشید، بعد تصمیم گیری کنید. گاهی گوش شنونده ای برای درد دل ها و صحبت های شخصی و دوستانه کارکنان خود داشته باشید و بدون هیچ قضاوتی با ایشان همراهی کنید. اگر کاری هم از عهده تان بر نمی آید حداقل به عنوان یک دوست یا مشاور لحظاتی را به او فرصت تخلیه انرژی منفی و روانی را داده اید که این از جمله امتیازات یک مدیر است که به راحتی می تواند افزایش کارآیی پرسنل را دریافت کند.


استند رسانه در زمینه مشاوره و تبلیغات کسب و کار ها همراه با تیم حرفه ای آماده همکاری با تمامی ارگان ها و مشاغل است. می توانید مناسب ترین خدمات تبلیغاتی و نمایشگاهی را از ما دریافت کنید.


چگونه پرسنل وظیفه شناس داشته باشیم؟ چگونه پرسنل وظیفه شناس داشته باشیم؟
۲۳ فروردین ۱۳۹۹
پیوند ها
اخبار سایت
دانلودها
مقالات
تماس با ما
آدرس :
تهران، میدان توحید، خیابان نصرت غربی، کوچه کاظم بیگی، بن بست دوم، پلاک 4، طبقه 4 ، واحد 4


به علت جابجایی هنوز خطوط  تلفن شرکت به مکان جدید منتقل نشده است لطفا با شماره همراه تماس بگیرید

تلفن : 68-67 665 665

همراه : 24 29 415 0939social social social social
12 روش برای افزایش کارآیی پرسنل