خانه گالری تصاویر قوانین سوالات متداول درباره استند رسانه تماس با استند رسانه مقالات
ورود عضویت سبد خرید 0
چگونه با دیگران تعامل خوبی داشته باشیم؟
چگونه با دیگران تعامل خوبی داشته باشیم؟

ارتباط با دیگران از جمله بخش های لاینفک زندگی اجتماعی است که در تمام ابعاد زندگی فردی، شغلی، اجتماعی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. اما تعامل موفق با دیگران مستلزم دانستن نکاتی است که اگر آن ها را رعایت کنیم حتما می توانیم ارتباطات قدرتمند و مؤثر تری برقرار کنیم. قبل از هر چیز این نکات تمرین و تکرار می خواهد و هرگز از خودتان انتظار نداشته باشید در ارتباط با دیگران در مرحله اول باید همه را اجرایی کنید. به مرور و با تمرینات متمرکز کم کم به خود مسلط خواهید شد تا ارتباطات و روابط اجتماعی خود را به راحتی توسعه یا بهبود بخشید.

دقت داشته باشید نحوه تعامل با دیگران هیچ ربطی به میزان تحصیلات، سطح اجتماعی یا فرهنگی ندارد. بلکه از تجربیات زندگی هر شخص شکل می گیرد که در ارتباط با دیگران بروز می کند. اما چطور می توان با دیگران تعامل خوبی را برقرار کرد تا افرد حس بهتری در ارتباط با ما داشته باشند؟

تکنیک مهم ارتباط با دیگران

1.     شنونده خوبی باشید

عموما افراد در اغلب اوقات گوشی برای شنیدن حرف های دیگران ندارند و در بسیاری از موارد تمایل به سخنرانی و یکه تازی دارند. آنچه که مخاطبین شما احتیاج دارند یک گوش شنوا است. این فرد می تواند والدین، دوست، همکار، همسر، فرزند و یا یکی از افراد جامعه باشد. گاهی افراد تمایل دارند با شما صحبتی داشته باشند تا شاید احساس سبکی، حس بهتر و یا راهکار مورد نظر خود را از جانب شما دریافت کنند. در این زمان اجازه دهید فرد صحبت کند. هیچ نیازی به اظهار نظر، مداخله در صحبت و یا ارائه راهکار نیست، تنها کافی است بشنوید و در صورتی که از شما تقاضایی شد پاسخ می دهید. افراد دوست دارند شنیده شوند تا دنیای درون خود را به بیرون بازتاب دهند، تا می توانید شنونده خوبی باشید و تمام حواس خود را به مخاطب دهید.

2.     مورد اعتماد باشید

طوری رفتار کنید که دیگران بدون هیچ نگرانی از مشکلات و حتی گرفتاری هایشان با شما صحبت کنند. در ارتباط با دیگران همیشه سعی کنید امانت دار خوبی باشید و آنچه را که می بینید یا می شنوید جایی بازگو نکنید. فردی که خویشتن دار نیست و توانایی حفظ امانت ندارد اصلا در نظر افراد جذاب و قابل اعتماد نیست. در صورتی که در رفتار و کردار، بتوانید خود را به دیگران ثابت کنید بدون هیچ تردیدی مورد توجه قرار می گیرید و حتی ممکن است افرادی که شما را نمی شناسند از شما این موج مثبت را دریافت کنند و بخواهند چند کلامی با شما هم صحبت شوند.

3.     صادق باشید

اگر برای هم صحبتی فرصت کافی ندارید می توانید آن را مطرح کنید و گفتگو را به زمان مناسب تری موکول کنید. همچنین اگر تمایلی به صحبت با برخی افراد ندارید دلیلی ندارد ساعت ها با فردی که حرفش را نمی فهمید وقت بگذرانید پس خیلی راحت معذوریت خود را مطرح کنید تا هم وقت خود و هم دیگران را تلف نکنید. هنگامی که شما عجله داشته باشید و دائما ساعتتان را چک می کنید یا در گوش دادن به صحبت ها بی تمایل هستید، طرف مقابل آن را درک خواهد کرد و حس بدی از یک ارتباط خواهد گرفت.

4.     دانای کل نباشید

اگر با شخصی در گفتگو هستید لطفا اطلاعات شخصیتان را برای خودتان نگهدارید. چه اصراری دارید در میان گفتگو یا صحبت دیگران دائما از اطلاعات، اندیشه و دستاورد های خود صحبت کنید. در یک گفتگو همیشه هدف و موضوع را شناسایی کنید و به موقع حرف بزنید. اظهار نظر های بیجا و بی موقع باعث می شود دیگران نتوانند با تمرکز صحبت کنند و قطعا در گفتگویی بعدی شما دعوت نخواهید شد. هر کسی به قدر توانایی و دانسته های خود در طول زندگی تجربیاتی دارد از این رو تا زمانیکه نوبت به شما نرسیده سکوت کنید و شنونده خوبی باشید.

5.     خودمانی باشید

در ارتباط با دیگران هنگامی که در یک گفتگو قرار می گیرید بهتر است با صمیمیت و تعاملی دوستانه وارد شوید و تا حد امکان از ایجاد فاصله و حصارکشی بپرهیزید. افراد هرچه بیشتر با شما احساس راحتی کنند بهتر می توانند صحبت کنند بدون آنکه دچار استرس داشته باشند یا دچار فراموشی صحبت های خود شوند. مرز بندی و حریم خصوصی خوب است اما خشکی در رفتار باعث می شود کسی با شما راحت نباشد و شاید هر لحظه آرزو داشته باشند زودتر جمع را ترک کنید. بهتر است خودتان باشید تا دیگران هم در مقابل شما خود حقیقی شان را رو کنند. با این حال بهتر می توانید با دیگران تعامل داشته و از یک گفتگو، نتایج و دستاورد های مهمی به دست خواهید آورد.

6.     همه چیز را به خود ربط ندهید

 شاید دقت کرده باشید برخی افراد هستند، هرچیزی را که می شنوند به خود ربط می دهند. با این افراد نمی توان به راحتی حرف زد و دائما باید مراقب بود که مبادا چیزی گفته شود و باعث رنجش و یا ایجاد ناراحتی در این افراد گردد. سعی کنید با ذهنی باز و تصویر سازی های مثبت وارد گفتگو شوید و از هر مورد ریز و درشتی بهانه سازی نکنید. گاهی ترس افراد از اینکه مبادا شما بحثی را به مشاجره بکشانید باعث می شود تعامل خوب اتفاق نیفتد. با تمرین می توان به این ضعف غلبه کرد با این چشم انداز که مخاطب دوست شما است و چیزی جز پیام صلح و دوستی نیاورده است.

7.     راهگشا باشید

شاید کلید حل مسائل در دستان شما باشد و بتوانید مایه خوشحالی فردی شوید. دقت داشته باشید الزام ایجاد ارتباط، افزایش دایره دوستان یا داشتن یک تعامل خوب نیست. بعد از هر گفتگو چه دوستانه، کاری و غیره باید اطلاعات مفیدی هم رد و بدل شده باشد. اگر شخصی با شما در گفتگو است و دائما از مشکلات، کاستی ها و روابط بد خود صحبت می کند، همانطور که گفتیم تا جایی که امکان دارد شنونده خوبی باشید. در صورتی که فرد آرام گرفت و اما مستأصل است در انتخاب یا پیداکردن راهکار، می توانید از تجربیات یا دانسته های خود با او صحبت کنید و کلید و راه حل را به او بدهید. ایجاد حس خوشاید در افراد با ارائه راهکار ها شما را محبوب و دوست داشتنی خواهد کرد و در توسعه روابط و تعامل خوب با دیگران کمک خواهد کرد.

8.     استفاده از زبان بدن

استفاده درست از زبان بدن کمک می کند ارتباط بهتری با دیگران بگیرید. هنگامی که در توصیفات، بیان اتفاقات و به تصویر کشیدن رویداد ها از زبان بدن استفاده می کنید افراد را به وجد خواهید آورد و موجی از انرژی را در افکار و ارتعاشات دیگران ایجاد خواهید کرد. در نظر بگیرید خیلی خشک و رسمی بشینید و بخواهید در جمعی صحبت کنید، حتی در تصور هم قابل تحمل نیست. نیازی نیست زیاد از انرژی درونی خود برای اظهار نظر و گفتگو استفاده کنید، اما همانقدر که گفتگو جان داشته باشد باعث ایجاد اشتیاق در دیگران خواهید شد تا شما را فرد جذاب و انرژیکی بدانند و از تعامل با شما احساس رضایت داشته باشند.

9.     مثبت اندیش باشید

در ارتباط با دیگران افکار مثبت داشته باشید و هیچ فکر منفی را به خود اره ندهید. ما انسان ها هریک با نگرش و دیدگاه خود به دنیا نگاه می کنیم و هزاران رویکرد مختلف را می توانیم داشته باشیم. از این رو دقت داشته باشید هر نقد یا پیام مخالف صرفا به علت خصومت بیان نمی شود و در این زمان باید تفاوت افکار ها را پذیرفت. در این هنگام احترام بزرگترین مساله است که باید رعایت شود در غیر اینصورت گفتگو چیزی جز تلفات روحی و جسمی نخواهد داشت.


استند رسانه به سازمان ها و کسب و کار ها کمک می کند تا تبلیغات حرفه ای و تاثیر گذاری داشته باشند. از این رو با همکاری طراحان حرفه ای برآنیم شما را بیش از پیش در اذهان ماندگار کنیم. جهت سفارش طراحی و خرید هر نوع سازه نمایشگاهی می توانید با کارشناسان فروش استند رسانه تماس حاصل نمایید.

آدرس : تهران، انتهای بلوار کشاورز، خیابان دکتر محمد قریب، روبروی مرکز طبی کودکان، پلاک 59، طبقه سوم، واحد 6 
تلفن :  68-67 665 665 (5 خط)

تلگرام و واتس آپ : 24 29 415 0939
ایمیل پشتیبانی :  silverrasaneh@gmail.com


چطور می توان فرد قدرشناسی شد؟ چطور می توان فرد قدرشناسی شد؟
۳۱ فروردین ۱۳۹۹
پیوند ها
اخبار سایت
دانلودها
مقالات
تماس با ما
آدرس :
تهران، میدان توحید، خیابان نصرت غربی، کوچه کاظم بیگی، بن بست دوم، پلاک 4، طبقه 4 ، واحد 4


به علت جابجایی هنوز خطوط  تلفن شرکت به مکان جدید منتقل نشده است لطفا با شماره همراه تماس بگیرید

تلفن : 68-67 665 665

همراه : 24 29 415 0939social social social social
چگونه با دیگران تعامل خوبی داشته باشیم؟