خانه گالری تصاویر قوانین سوالات متداول درباره استند رسانه تماس با استند رسانه مقالات
ورود عضویت سبد خرید 0
چگونه پرسنل وظیفه شناس داشته باشیم؟
چگونه پرسنل وظیفه شناس داشته باشیم؟

پرسنل وظیفه شناس یکی از مهم ترین آیتم هایی است که کمک می کند کسب و کار ها به موفق دست یابند. اما هرگز وظیفه شناسی را با گردن گرفتن مسائل اشتباه نکنید. خطا و مسئولیت دو امر کاملا متفاوت از یکدیگر هستند زیرا پرسنل وظیفه شناس نسبت به کارش متعهد است و در قبال آنچه در شرکت میگذرد احساس مسئولیت می کند. از این رو فعالیت پرسنل وظیفه شناس در تمام بخش های سازمان، امید مدیر مجموعه را برای دنبال کردن اهداف بزرگتر بیشتر نموده تا توانمند تر از همیشه حرکت کند. اما چطور می توان پرسنل وظیفه شناس داشت؟

هرگز انتظار نداشته باشید با اعمال قوانین خشک و خشن می توانید کارکنان خود را مسئولیت پذیر کنید. همچنین نظارت هم ممکن است همیشه امکان پذیر نباشد و افراد از زیر بار مسئولیت به طرف مختلف شانه خالی کنند. به نکاتی که در ادامه به شما خواهیم گفت دفت کنید تا بتوانید پرسنل وظیفه شناس و مسئولیت پذیر داشته باشید.


1.     تعیین وظایف به طور شفاف

وظایف را به وضوح مشخص کنید تا بدانند در مدت زمان معین چه کارهایی باید انجام دهند. همچنین در صورت لزوم به آن ها بگویید برای رسیدن به این اهداف از چه راهکار هایی استفاده کنند تا بتوانند در فعالیت های خود بهتر عمل کنند. اما در نهایت اجازه دهید بهترین روش ها را کارکنان برگزینند تا به چالش کشیده شوند و بالاترین سطح کارایی خود را نشان دهند. در واقع کارکنان حرفه ای و با تجربه برای هر مساله راهکار خاص آن را پیدا می کنند تا اوضاع را بهبود بخشند. در پایان برای آنکه بدانید پرسنل به خوبی از وظایف خود آگاه شده اند خلاصه ای از انچه گفته شد را از آن ها بخواهید تا ارائه دهند.


2.     شناسایی استعداد ها

اینکه افراد در چه جایگاهی مشغول به فعالیت باشند از جمله وظایف شما است که به عنوان مدیر مجموعه استعداد ها و علایق را شناسایی کنید و بهترین جایگاه را با توجه به کارآیی؛ اختصاص دهید. افراد زمانیکه در حیطه علایق خود مشغول به فعالیت هستند بهتر با زیر و بم کار آشنا هستند و تمام توانایی های خود را در اثبات استعداد خود به کار می گیرند تا کار ها را به بهترین شکل ممکن پیش ببرند. در غیر اینصورت پرسنل وظیفه شناس نخواهند بود و با سهل انگار و بی میلی امورات محوله را انجام می دهند و باید کم کم خود را آماده کنید برای شکست.

3.      توانمند سازی پرسنل

به پرسنل وظایفی را محول کنید و برای دریافت گزارشات تا مدت زمان معین صبر کنید. در این زمان با جمع آوری گزارشات از کم و کاستی ها مطلع خواهید شد. بررسی اوضاع شرکت در تمام زمان ها از جمله وظایف یک مدیر حرفه ای است. اگر نظارت را کنترل شده و در زمان های معین نداشته باشید نمی توان از پرسنل در زمان معین عملکرد مناسب را انتظار داشت. برخی پرسنل از کمک خواستن و یا اینکه خود را در انجام برخی کار ها ناتوان معرفی کنند ترس دارند با این حال توانایی انجام کار ها را هم به تنهایی یا تدابیر خود ندارند. به این افراد فرصت دهید و همفکری کنید تا بتوانند با توجه به راهنمایی هایی که دریافت می کنند تغییرات مورد نظر را اعمال کنند. هر یک از پرسنل ممکن است در برحه های زمانی مختلف تمکز کامل بر روی فعالیت های خود نداشته باشند، بهتر است عملکرد صحیح را به آن ها توضیح دهید تا با چشم اندازی روشن به فعالیت بپردازند. با این حال به راحتی می توانید یک پرسنل وظیفه شناس تربیت کنید که مطمئن است در کنار خود مدیر توانمندی چون شما را دارد و شکست سازمان را شکست خود می داند.


4.     تخصیص درست جایگاه

همینطور که به فعالیت کارکنان نظارت دارید در صورتی که مشاهده می کنید فعالیت برخی افراد با وجود راهنمایی های ارائه شده باز هم ضعیف است بهتر است در تغییر جایگاه ها بازبینی داشته باشید. دریافت بازخورد و انتظارات از توانمندی های افراد به شما کمک می کند تا رویه فعالیت ها را هر هفته یا هر ماه بررسی کنید. با برگزاری جلسات برای آنکه بدانید پرسنل مذکور در چه حیطه ای علاقمند هستند فعالیت کنند نه تنها ترس از بیکار شدن افراد را از آن ها دور خواهید کرد بلکه قدر فرصت دوباره ای را که به آن ها داده شده بیشتر می دانند و با اشتیاق بیشتر فعالیت جدید را دنبال می کنند و هر کار مفیدی که از آن ها ساخته باشد دریغ نخواهند کرد.

با عملی کردن این مورد اگر باز هم مشاهده کردید نتایج مطلوب را دریافت نمی کنید میتوانید از سه راهکار؛ تکرار، پاداش و تنبیه استفاده کنید. پاداش شامل پاداش نقدی، ترفیع، مرخصی و غیره باشد و تنبیه شامل جریمه نقدی به نسبت خسارت وارده، برکناری، تنزل رتبه و غیره باشد.


5.     ارتقای مهارت کارکنان

در دوره های مختلف ممکن است برخی توانایی های پرسنل جوابگوی نیاز های روز بازار نباشد از این رو با آموزش و ارتقای سطح علمی و توانایی های کارکنان به راحتی می توانید به فعالیت بپردازید. پرسنلی که سال ها پیش استخدام شده است هرگز نمی تواند به تحلیل بازار بپردازد با این حال با افزایش دانش و مهارت ها وظایف جدید را به هر یک از بخش ها تعریف کنید تا با تسلط بیشتر انجام وظیفه کنند.

6.     دورکاری بدهید

در برخی مواقع افراد امکان و توانایی حضور در محل را ندارند شاید این دوران موقتی باشد اما در این زمان در صورت امکان فعالیت ها را به صورت دور کار به ایشان محول کنید. پرسنلی که دور کار هستند 13% بازدهی بالاتری نسبت به پرسنل حضوری دارند. افراد به دلیل ترس از دست دادن کار با وجود برخی ممانعت های پزشکی باز هم به محل حاضر می شوند که ممکن است تاوان سختی را در آینده بپردازند. در این زمان شما به عنوان یک مدیر دلسوز می توانید تا مدت معین دورکاری را بپذیرید تا کارها بدون وقفه یا مرخصی انجام شوند. پرسنل وظیفه شناس از ماه یا مریخ نمی آیند، بلکه افراد لایق و قدر شناسی هستند که باتوجه به رفتار شایسته مدیر سازمان به کار خود اشتیاق و علاقه نشان می دهند و خود را جزئی از سازمان می دانند.


استخدام پرسنل وظیفه شناس


تا کنون صحبت از آن بود که چگونه پرسنل خود را وظیفه شناس کنیم؟ اما در زمان استخدام نیرو، باید هوشیارانه عمل کنید تا از همان ابتدای امر افراد متخصص را استخدام کنید. هنگامی که در استخدام کارکنان دقت عمل داشته باشید به راحتی می توانید وظایف و مسئولیت ها را مشخص کنید و خاطری آسوده بابت نیروی کارآمد داشته باشید. اما در زمان استخدام نیرو از کجا بدانیم مشخصات پرسنل وظیفه شناس چیست:

1.      این افراد خلاق، نو آور هستند که از توانایی ذهنی بالایی برخوردارند.

2.      توان جسمی بالا و سلامت کامل و انگیزه

3.      در زمینه مورد نیاز تخصص و مهارت های لازم را دارند

4.      ذهنی باز و آماده لازم برای فراگیری تعالیم جدید

با این حال به راحتی می توانید افراد در پست های مورد نظر استخدام کرد.

همانطور که می بینید وظیفه شناسی پرسنل ارتباط مستقیمی با عملکرد صحیح و به موقع مدیر دارد. یک مدیر قاطعانه و در عین حال دوستانه با کارکنان خود برخورد می کند و با تعریف وظایف در سازمان فعالیت ها را به سمت و سویی خاص هدایت می کند. قطعا گنجینه هر سازمان وجود پرسنل وظیفه شناس و کارآمد است.


12 روش برای افزایش کارآیی پرسنل 12 روش برای افزایش کارآیی پرسنل
۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹
پیوند ها
اخبار سایت
دانلودها
مقالات
تماس با ما
آدرس :
تهران، میدان توحید، خیابان نصرت غربی، کوچه کاظم بیگی، بن بست دوم، پلاک 4، طبقه 4 ، واحد 4


به علت جابجایی هنوز خطوط  تلفن شرکت به مکان جدید منتقل نشده است لطفا با شماره همراه تماس بگیرید

تلفن : 68-67 665 665

همراه : 24 29 415 0939social social social social
چگونه پرسنل وظیفه شناس داشته باشیم؟