خانه گالری تصاویر قوانین سوالات متداول درباره استند رسانه تماس با استند رسانه مقالات
ورود عضویت سبد خرید 0
چاپ افست و نکات کاربردی رنگ در چاپ افست
چاپ افست و نکات کاربردی رنگ در چاپ افست
بسیاری از مشاغل برای تبلیغ کار خود از کارت های ویزیت تجاری، پوستر و غیره استفاده می کنند که توجه به رنگ، کیفیت چاپ و طراحی در هریک حائز اهمیت است. با رعایت مجموعه نکات این مقاله و انتخاب درست بهترین روش چاپ می توانید تبلیغات باکیفیتی را در بازار داشته باشید.
این روش ها شامل روش چاپ دیجیتالی و چاپ افست می شود. در این مقاله استند رسانه روش چاپ افست را به شما معرفی می کند سپس به مزایا، معایب و کاربرد چاپ افست خواهد پرداخت. با استند رسانه بمانید.


چاپ افست چیست ؟
چاپ افست بهترین روش چاپی است که در تیراژ های بالا کاربرد دارد. چاپ روزنامه را بر روی رول های بزرگ کاغذ نمونه به این روش تهیه می کنند. چاپ افست به این صورت عمل می کند که در قسمت لیتوگرافی طرح اولیه روی صفحات آلومینیومی توسط پلیت ستر تولید می شود. در این روش از سیستم رنگی سی ام وای کی استفاده شده که برای هر طرح چهار پلیت مختلف برای هر رنگ را می سازند. در بعضی موارد برای راحتی یک پلیت را برای ترکیب رنگ به صورت دستی مهیا می کنند. هنگامی که این پلیت ها آماده شد ، آنها را به صورت مجزا در بخش های برج های رنگی دستگاه قرار می دهند، به این ترتیب از روی هر پلیت رنگی که مرکب سی ام وای کی بر روی آن ریخته می شود، با گذر کاغذ از هر بخش رنگ متناسب با آن چه که در نظر گرفته شده بر روی کاغذ نقش می بندد و پس از عبور کاغذ از آخرین بخش دستگاه، تصویر نهایی به دست آید.


مزایا و معایب استفاده از چاپ افست
هر روش چاپ دارای مزایا و معایبی است که باعث می شود برای چاپ از آن ها استفاده کنید یا نکنید. اما مزایا و معایب روش چاپ افست چیست؟ چرا چاپ افست کاربردی ترین نوع چاپ است؟ از جمله مزایای چاپ افست می توان به موارد زیر اشاره کرد :
1.  در این نوع چاپ محدودیتی بر روی کاغذ وجود نداشته و می توان بر روی انواع کاغذ عملیات چاپ را انجام داد.
2.  با این روش می توان هزینه ها را کاهش داد و کارهای با تیراژ بالا را چاپ کرد.
3.  مهمترین مزیت چاپ افست کیفیت بالای آن است.
4.  علاوه بر سیستم CMYK از رنگهای اختصاصی مانند رنگ طلایی و نقره ایی نیزمیتوان استفاده می شود.

معایب چاپ افست
1.  نمی توان در تیراژ پایین از این روش چاپی استفاده کنیم زیرا هزینه بالایی را به همراه دارد.
2.  در این روش نیاز به آماده سازی مراحلی قبل از چاپ است که پروسه چاپ بسیار طولانی خواهد بود.
3.  بعد از آن که اطلاعات به دستگاه چاپ داده شود امکان تغییر در اطلاعات ورودی وجود ندارد و تمام تیراژها با همان اطلاعات ورودی چاپ می شوند.


کاربرد های چاپ افست چیست ؟
چاپ افست کاربرد های متنوعی در صنعت چاپ دارد به طوری که بدون این روش چرخه تولید بسیاری از محصولات مختل می شود. از مهمترین کاربردهای این چاپ می توان به چاپ انواع کتاب ها، روزنامه ها، تبلیغات و غیره اشاره کرد که برای تولید این محصولات در تیراژ بالا، صرفه اقتصادی خوبی دارد. برای چاپ هر بروشور، کتاب و روزنامه افراد بسیار وقت و هزینه خود را می گذارند تا محصول چاپی به دست مشتری برسد زیرا هر یک از مواری که گفته شد قشر خاصی از جامعه را شامل می شود.
تفاوت چاپ افست با چاپ دیجیتال
چاپ دیجیتال با چاپ افست تفاوت های بسیاری دارد که در این بخش از مقاله قصد داریم شما را با این تفاوت ها آشنا کنیم.
•  همان طور که گفتیم در روش افست مراحلی قبل از چاپ باید طی شود تا دستگاه آماده چاپ شود ولی در چاپ دیجیتال این مراحل به طور کامل حذف شده و چاپ به سرعت بالایی انجام می گیرد.
•  در چاپ دیجیتال برخلاف افست شما می توانید در بین چاپ اطلاعات را تغییر دهید این تغییرات می تواند در متن یا تصویر باشد که این تفاوت باعث شده چاپ دیجیتال بیشتر مورد استفاده واقع شود.
•  قبلا اشاره شد که چاپ افست برای تیراژهای محدود هزینه بر بوده و فقط برای تیراژ بالا مناسب است ولی در چاپ دیجیتالی شما می توانید به راحتی تیراژهای پایین را چاپ کنید که این روش چاپ بیشتر برای چاپ محدود کاربرد دارد.
•  هنگامی که مشتریان چاپ با کیفیت می خواهند، چاپ دیجیتال بهترین گزینه محسوب می شود اما چون نمی توان با آن تیراژ بالا را انجام داد به همین دلیل روش چاپ افست برای چاپ تیراژ بالا انتخاب می کنند.
•  در چاپ افست شما می توانید بر روی هر نوع کاغذی چاپ را انجام دهید در صورتی که در چاپ دیجیتال فقط می توانید بر روی کاغذ خاصی چاپ را انجام دهید.
•  توجه داشته باشید در هر دو روش دقت چاپ به اپراتور و تنظیمات دستگاه بستگی دارد.


نکات کاربردی در چاپ افست
برای آنکه چاپ شما از کیفیتی خوبی برخوردار باشد باید نکات کلیدی فوق را در رنگ بندی چاپ در نظر داشته باشید.
•  از مهمترین و اساسی ترین نکات می توان از ترکیب رنگ در چاپ افست نام برد. در ترکیب رنگ از درصد رنگ استفاده می کنند یعنی برای به دست آمدن رنگ مورد نظر از ترکیب دو یا سه رنگ از رنگ های اصلی (آبی، قرمز، زرد و سیاه) با درصدی مشخص، رنگ دلخواه را به دست می آورند.
•  در چاپ دیجیتال در ترکیب رنگ شما مجاز به استفاده از درصد های سه رنگ هستید و نمی توانید درصد های چهار رنگ را به کار ببرید. این کار باعث می شود در طراحی رنگ عدم هماهنگی اتفاق بیافتد و رنگ مورد نظر به دست نیاید زیرا در تمامی نمایشگر ها از سیستم RGB استفاده می کنند و آن رنگی که در نمایشگر موجود است از ترکیب چهار رنگ حاصل نشده ولی می توان گفت با درصد های این چهار رنگ ایجاد شده است.
•  با پیشرفت فناوری در زمینه چاپ می توان با استفاده از نرم افرارهایی همچون فتوشاپ، کورل، ایندیزاین و ایلستریتور، طراحی های با رنگ های مناسب خلق کنید و چاپی دقیق از طرح دلخواه را فراهم کنید.
•  قبل از شروع به کار با این نرم افزار ها توجه داشته باشید که حالت رنگ (color mode) CMYK را در تنظیمات فایل طراحی برنامه تنظیم کرده سپس طراحی را انجام دهید زیرا تنها خروجی مناسب با این فرمت از رنگ برای لیتوگرافی، چاپ افست و چاپ دیجیتال مناسب میباشد.
•  در هنگام انتخاب رنگ‌ها باید دقت داشته باشید که رنگ ها را به طور صحیح انتخاب شود. لازم است که بدانید دانستن نکات مهم ترکیب رنگ در چاپ افست جهت برطرف کردن تفاوت رنگ‌هایی که در صفحه نمایشگر ها دیده می شود بسیار ضروری و مهم است.
چاپ افست یکی از روش های رایج و محبوب برای چاپ محسوب می شد که کیفیت بسیار خوبی در تیراژهای بالا دارد. استند رسانه معتقد است با این که هزینه ی خرید و نصب تجهیزات بالا بوده ولی هزینه چاپ در این روش بسیار مقرون به صرفه است. این نشان دهنده تولید با کیفیت و سریع در حجم بالا است. شما همراهان گرامی استند رسانه می توانید برای طراحی بروشور، پوستر، تراکت، انواع استند های نمایشگاهی، کاتالوگ و غیره بهترین طراحی ها و با کیفیت ترین خدمات چاپ را از استند رسانه بخواهید.


پیوند ها
اخبار سایت
دانلودها

مقالات
تماس با ما

تهران، انتهای بلوار کشاورز، خیابان دکتر محمد قریب، روبروی مرکز طبی کودکان، پلاک 59، طبقه سوم، واحد 6

تلفن : 68-67 665 665 (5خط)

همراه : 24 29 415 0939

دارای پارکینگ اختصاصی جهت شما مشتریان گرامیsocial social social social